WARSZAWA | 10-11 PAŹDZIERNIKA 2025

EMPOWER ACADEMY

Do kursu zostało:

Data:
10-11 października 2025

Cena:
1500 PLN

Miejsce:
Warszawa

TEMATYKA KURSU

Cesare Luzi  –  Leczenie wad klasy II z wykorzystaniem mechaniki Dual Activation oraz aparatów do przerzucania zgryzu

Niskie tarcie oznacza wielkie korzyści dla każdej techniki łuku prostego. Pasywne rozwiązania samoligaturujące przede wszystkim cechują się zredukowanym tarciem, dzięki czemu zwiększają tempo i wydajność niwelowania i szeregowania oraz mechaniki ślizgowej. Jednakże tarcie nie jest wrogiem ortodonty, przeciwnie – jest niezbędne dla panowania nad trójwymiarowymi przemieszczeniami zębów. Mechanika w koncepcji Dual Activation jest kluczem do sprawnego szeregowania, korygowania torku oraz efektywnej finalizacji dającej piękne wyniki. Treść wykładu będzie przede wszystkim dotyczyła najbardziej sprawnego i skutecznego podejścia to leczenia wad klasy II z wykorzystaniem systemu Dual Activation oraz takich akcesoriów jak Powescope, Power Bar oraz dystalizatory wewnątrz-ustne. Omówimy rozwiązania zależne od współpracy pacjenta oraz te, które jej nie wymagają, a także przyjrzymy się roli mini-implantów w nowoczesnej ortodoncji

Cele dydaktyczne:

  • Omówienie charakterystyki systemu Dual Activation
  • Omówienie akcesoriów stosowanych w poszczególnych fazach leczenia
  • Omówienie strategii leczenia wad klasy II
  • Omówienie wykorzystania aparatów Powerscope, Power Bar oraz dystalizatorów nie wymagających współpracy pacjenta

Guido Sampermans  –  Doskonałość kliniczna i skuteczność stosowania aktywnych zamków samoligaturujących

Dr Robert Keirn, redaktor Journal of Clinical Orthodontics, stwierdził, że przyszłość ortodoncji skoncentruje się na 3 głównych obszarach: obrazowanie 3D jako zastępstwo cefalometrii dwuwymiarowej, zamki samoligaturujące i mikro-implanty jako zakotwiczenie. Wykład koncentruje się na ponad 11 letnim doświadczeniu klinicznym dr Sampermansa z zamkami samoligaturującymi, którymi ukończył leczenie ponad 5000 pacjentów. Niezależna mechanika ślizgowa i zastosowanie super elastycznych łuków aktywowanych termicznie całkowicie zmieniły procedury leczenia. Zaangażowanie zatrzasku i większe prostokątne łuki okazały się rozwiązaniem wielu problemów z zachowaniem torku. Wykład ma podłoże kliniczne. Zaprezentowane zostaną przypadki pacjentów wraz ze szczegółowym opisem diagnozy, planu leczenia, sekwencji łuków i mechaniki systemu zamków samoligaturujących – przedstawione zostaną kliniczne wskazówki i porady

Cele:

  • Zmiany w planowaniu leczenia: ekstrakcje asymetryczne
  • Zalety systemu zamków samoligaturujących
  • Kliniczne zastosowanie tarcia i ligaturowania
  • Wybór preskrypcji
  • Różnica pomiędzy aktywnymi i pasywnymi systemami samoligaturującymi
  • Kluczowe wskazówki umiejscowienia zamków z zaleceniami klejenia pośredniego i bezpośredniego
  • Poziomowanie i wyrównywanie, leczenie ekstrakcyjne i nie-ekstrakcyjne, sekwencja łuków
  • Dokładny i skuteczny wybór formy łuków
  • Skuteczne zamykanie przestrzeni delikatnymi siłami mechaniki ślizgowej i mechaniki pętli
  • Etap końcowy zapewniający przewidywalne i precyzyjne rezultaty kliniczne

Javier Echarri  –  System Empower: Indywidualizacja tarcia dla optymalizacji leczenia ortodontycznego

Rozwój terapii ortodontycznych przekroczył już poziom koncepcji standardowych, dlatego dążymy dziś do indywidualizacji, aby sprostać specyficznym potrzebom poszczególnych pacjentów. System Empower wyróżnia się dzięki łączeniu zalet aparatów samoligaturujących z elastycznością w postaci dobierania preskrypcji, torku i angulacji, zapewniając optymalną wydajność i biomechanikę.

 

Jedną z kluczowych zalet systemu jest możliwość dostrajania tarcia wraz z postępem leczenia. System udostępnia samoligaturowanie zarówno pasywne jak i aktywne, dzięki czemu ortodonta może dostosować siły i lepiej panować nad przemieszczeniami zębów uzyskując bardziej przewidywalne wyniki. Ponadto wybranie odpowiedniego przekroju szczeliny (0,018 bądź 0,022) i sekwencji łuków zwiększa precyzję biomechaniki w całym okresie leczenia.

 

Oprócz zagadnień teoretycznych omówione będą przypadki kliniczne obrazujące wszechstronność systemu Empower w realnych zastosowaniach i ukazujące jego działanie w warunkach różnych wad zgryzu i różnych strategii leczenia. Wykład wszechstronnie opisze sposoby wykorzystania Empower w codziennej praktyce dla lepszych wyników leczenia i większego komfortu pacjenta.

Marian Sabo  –  Najlepsza Kapela Heavy-Metalowa Świata: Klapki i Śruby

Już od szeregu lat rośnie popularność leczenia ortodontycznego za pomocą nakładek, nie tylko dzięki ciągłej ewolucji materiałów i technik, ale także z powodu rosnącego popytu na estetyczne i szybkie leczenie. Zamek „klasyczny” stał się wrogiem numer jeden stosunkowo krótszego leczenia i ładnego wyglądu, a dorośli pacjenci zaczęli optować za nakładkami.

Jednakże ewolucja materiałów i technik nie odbywa się wyłącznie w „świecie plastiku”, lecz także w „świecie metalu”. Drzwi do nowych koncepcji i pomysłów stoją otworem.

Postępy technologii zamków i drutów oraz wprowadzenie zakotwienia szkieletowego otworzyło nowe możliwości w leczeniu nawet najcięższych i najtrudniejszych postaci wad bez potrzeby odwoływania do wsparcia chirurgów. Cyfrowe plany, rozwiązania i aparaty all-in-one zyskują na popularności, ponieważ ortodonta oszczędza na czasie spędzonym przy fotelu, a pacjent korzysta z rzetelnej i szybkiej opcji leczenia.

Wady szkieletowe, zatrzymane zęby, skrajne ektopie zębów można leczyć kompetentnie i finezyjnie. Systemy samoligaturujące i aparaty wykorzystujące TADy zapewniają bezprecedensowe korzyści biomechaniczne i mogą być efektywnie wykorzystane przy niewielkiej współpracy pacjenta. Poziom efektywności nie wynika wyłącznie z wysokiej jakości materiałów i technologii, lecz także z niezwykle szerokich możliwości zaawansowanego planowania cyfrowego. Przygotujcie się na rock’n’rolla w wykonaniu gwiazdorskiego duetu: zamków samoligaturujących i szkieletowych aparatów kotwiących.

Anna Koncewicz  –  Let’s Empower – Możliwości Systemu Empower 2

Samoligaturujące zamki ortodontyczne od lat stanowią istotny element nowoczesnej ortodoncji, oferując liczne korzyści zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. W trakcie prezentacji podzielę się swoimi doświadczeniami z 15-letniej współpracy z firmą American Orthodontics oraz praktycznymi obserwacjami dotyczącymi skuteczności systemu Empower 2.

Przedstawię również moje autorskie spojrzenie na rozwój ortodoncji w kontekście współczesnych trendów – czy przyszłość ortodoncji należy do alignerów, czy jednak zamki samoligaturujące wciąż pozostaną niezastapionym narzędziem w rękach ortodonty.

Szymon Chojnowski  –  Il Tricolore – Zamki z trzema wartościami torku.

W ostatnich latach nastąpił błyskawiczny rozwój techniki leczenia aparatami stałymi a wybór preskrypcji zamków jest ogromny. Każdy z twórców danej koncepcji leczenia kierował się różnymi założeniami, a tork jako cecha zamka, wpisana w jego budowę, przez lata osiągał różne wartości. Mimo standaryzacji systemów, wielu klinicystów stara się podchodzić do każdego przypadku indywidualnie wybierając nie tylko odpowiedni system zamków, ale też zindywidualizowany tork dla zębów.

O wyborze systemu decyduje rodzaj wady zgryzu, przy wyborze odpowiedniej wartości torku, należy skupić się na:

  • pozycji siekaczy
  • czy przewidywany będzie zabieg chirurgiczny czy leczenie kompensacyjne
  • czy leczenie będzie ekstrakcyjne czy bezekstrakcyjne
  • czy istnieją dysproporcje w wielkości zębów pomiędzy łukiem górnym i dolnym

Wybór systemu z odpowiednią preskrypcją nie tylko skraca ostatnią fazę leczenia, w której uzyskanie odpowiedniego torku zajmuje istotne miejsce, ale także przyśpiesza i ułatwia proces leczenia.

Jolanta Jarka | Adam Angerman  –  Na czym polega Power zamków Empower. F.L.O.S. – i znacznie więcej.

Tematyka wystąpienia będzie rozwinięciem poszczególnych elementów skrótu F.L.O.S.S czyli:

F – Frictionless Movement
The built-in clip reduces friction, enabling faster, more efficient tooth alignment.

Zmniejszenie tarcia podczas przesuwania zębów.
Wbudowana klapka zmniejsza tarcie, umożliwiając szybsze i bardziej efektywne ustawienie zębów.

L – Ligature-Free Hygiene
Higiena bez Ligatur. Brak elastycznych ligatur, które mogą zatrzymywać resztki jedzenia lub płytkę bakteryjną, co ułatwia higienę jamy ustnej i zmniejsza ryzyko próchnicy.

O – Optimized Appointment Times

Optymalizacja czasu wizyt kontrolnych. Brak stosowania ligatur oznacza szybszą wymianę łuków i krótsze wizyty kontrolne.

S – Smooth Comfort
Gładsze i bardziej komfortowe. Delikatniejsze dla policzków i dziąseł, z mniejszym dyskomfortem po regulacjach w porównaniu do tradycyjnych zamków.

S – Stain-Resistant & Stylish
Estetyka wyglądu. Eliminuje ryzyko przebarwień związanych z ligaturami; dostępne w dyskretniejszych, ceramicznych wariantach dla zachowania estetycznego wyglądu.

Jarosław Doliński  –  Zastosowanie aparatu samoligaturującego Empower wspomagane kortykotomią jako metoda pozwalająca skrócić czas leczenia, oraz zwiększyć zakres ruchu ortodontycznego.

Koncepcja leczenia ortodontycznego wspomaganego kortykotomią jest metodą interdyscyplinarnego podejścia do leczenia często trudnych przypadków, wymagających dużych ruchów ortodontycznych. Stanowi również jedną z metod przyspieszających ruch zębów i skracających czas leczenia, jako odpowiedź na estetyczne i społeczne oczekiwania pacjentów. Istotnym aspektem leczenia ortodontycznego wspomaganego kortykotomią jest możliwość uwzględnienia oraz leczenia deficytów budowy wyrostka zębodołowego. Zastosowanie aparatu samoligaturującego Empower jest, ze względu na biomechanikę pozwalającą zmniejszyć siły tarcia, komplementarnym rozwiązaniem pozwalającym w pełni wykorzystać potencjał leczenia ortodontycznego wspomaganego kortykotomią.

AGENDA

DZIEŃ I

08:30-09:00 Rejestracja + powitalna kawa
09:00-10:30 Dr Cesare Luzi
10:30-11:00 Przerwa kawowa
11:00-12:30 Dr Cesare Luzi
12:30-13:30 Lunch
13:30-15:00 Dr Guido Sampermans
15:00-15:30 Przerwa kawowa
15:30-16:30 Dr Javier Echarri
16:30-16:45 Przerwa kawowa
16:45-17:45 Dr Marian Sabo

 

DZIEŃ II

09:00-11:00 Dr Anna Koncewicz
11:00-11:30 Przerwa kawowa
11:30-12:30 Dr Szymon Chojnowski
12:30-13:30 Lunch
13:30-15:00 Dr Jolanta Jarka | Dr Adam Angerman
15:00-15:30 Przerwa kawowa
15:00-16:30 Dr Jarosław Doliński

 

WYKŁADOWCY

CEZARE LUZI Z DOKLEJONYMI RAMIONAMI

DR CESARE LUZI

Dyplom lekarza stomatologii uzyskał na rzymskim Uniwersytecie “La Sapienza”. Studia podyplomowe i specjalizacja w ortodoncji uzyskał na Uniwersytecie Aarhus w Danii, pod kierownictwem profesor Birte Melsen. Twórca i pierwszy przewodniczący EPSOS (European Postgraduate Students Orthodontic Society).

Były Przewodniczący Włoskiego Towarzystwa Biomechaniki (SIBOS) oraz Włoskiego Stowarzyszenia Specjalistów Ortodontów (ASIO) w latach 2018-19.

Aktywny członek SIDO (Włoskiego Towarzystwa Ortodontycznego) i AIdOr (Włoskiej Akademii Ortodoncji).

Członek EOS i WFO. Laureat nagrody Houston Research Award przyznawanej przez EOS (2006) oraz First Prize Award for Clinical Research przyznawanej przez SIDO (2006). W 2010 roku odznaczony przez EOS nagrodą Beni Solow Award. Posiada dyplom Italian Board of Orthodontics oraz European Board of Orthodontics. Wykładowca na Uniwersytecie w Ferrarze i na rzymskim Uniwersytecie Cattolica.

Publikuje i prowadzi wykłady na całym świecie.

Praktykuje w Rzymie, gdzie prowadzi prywatny gabinet zajmujący się wyłącznie ortodoncją.

SAMPERMANS — kopia

DR GUIDO SAMPERMANS

Dr Guido Sampermans w 1980 roku uzyskał tytuł lekarza stomatologii na Uniwersytecie Leuven w Belgii. W 1986 roku otworzył prywatny gabinet ortodontyczny w Belgii, a w 1997 roku w Heinsbergu w Niemczech. W latach 2003–2010 prowadził gabinet ortodontyczny w Maastricht w Holandii. W 2010 roku otworzył nowy gabinet w Echt w Holandii. Obecnie pracuje i wykłada w Wiedniu w Austrii. Dr Sampermans był członkiem stowarzyszonym towarzystwa Angle Society w południowej Kalifornii (USA) i od ponad 20 lat naucza filozofii leczenia ortodontycznego oraz zarządzania praktyką ortodontyczną zarówno w Europie, jak i poza nią. W swoim gabinecie prowadzi również mini seminaria na temat zamków samoligaturujących, wiązania pośredniego, komputerowej technologii 3D i nowoczesnego zarządzania praktyką stomatologiczną. Od 2003 roku był prelegentem na 50 kongresach ortodontycznych. Dr Sampermans posiada doskonałą wiedzę i bogate doświadczenie w zakresie wstępnie skonfigurowanych (pre-adjusted) aparatów ortodontycznych (Andrews, Roth, MBT, Roncone). Od 2003 roku korzysta z systemów aktywnych zamków samoligaturujących, przy użyciu których wyleczył ponad 7500 pacjentów.

javier echarri

DR JAVIER ECHARRI

Resume
Diploma in Aesthetic Odontology, Athenea Dental Institute, Spain (2017)
Official Master in Orthodontics and Dental-facial Orthopaedics, Athenea Dental Institute, Spain (2016)
Degree in Odontology, International University of Catalonia, Spain (2016)
Post-graduate in Advanced Orthodontics CSW Level I, Ladent Center of Orhodontics and ATM, Spain (2016)
Course in Micro-implants in orthodontics, Sardac Technique, Ladent Center of Orhodontics and ATM, Spain (2015)
Clear Aligner certificate, Ladent Center of Orhodontics and ATM, Spain (2014)
Completed first year of Higher Degree of Dental Prosthesis, Ramón y Cajal School, Spain (2011)

Professional activity
Practice in Restoration and Orthodontics, Badalona and Barcelona (Spain)

Educational activity
Mentor of the University Clinic of Odontology, International University of Catalonia, Spain (2015-2016)

dr sabo

DR MARIAN SABO

After graduation in dental medicine at the Medical University Vienna in 2009, Dr. Marian Sabo finished his postgraduate study in Orthodontics at the Slovak Medical University Bratislava in 2013, where he for the next six years participated in the ongoing education of post- and pregraduate students. Since 2005 he was also working as a professional interpreter at international dental and orthodontic conferences. He is an author of many articles in esthetic dentistry and orthodontics. Since 2010 he works at his private dental offices in Sered, and in 2014 he fully switched his specialty to Orthodontics. In 2017 Dr. Marian Sabo was elected President of the Slovak Orthodontic Society. His focus in Orthodontics is on the diagnosis and treatment of severe malocclusions in children as well as adults, including retained teeth, agenesis, skeletal anomalies and cases requiring combined orthodontic-surgical approach. Lectures of Dr. Marian Sabo focus on treatment with fixed appliances, using temporary anchorage devices and the Cannon bracket System. In his professional work he also puts emphasis on interceptive treatment of children with deciduous teeth since the age of eight and the diagnosis and treatment of TMJ disorders.

dr anna koncewicz

DR ANNA KONCEWICZ

Dr Anna Koncewicz, właścicielka Orto stylu, absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie. Dr Koncewicz posiada specializację 2 stopnia z zakresu ortodoncji (egzamin zdany z wyróżnieniem) oraz 1 stopnia ze stomatologii ogólnej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, European Orthodontic Society oraz World Federation of Orthodontists. Swoją wiedzę i doświadczenie pani doktor zdobyła pracując z Zakładzie Ortodoncji A.M w Lublinie oraz uczestnicząc w licznych szkoleniach, kursach i zjazdach w kraju jak i zagranicą. Jest certyfikowanym lekarzem systemu Invisalign i Incognito. Dr Anna Koncewicz już od 1995 roku prowadzi swoją prywatną prakykę ortodonyczną i posiada szerokie grono wyleczon ych pacjentów.

chojnowski

DR SZYMON CHOJNOWSKI

Absolwent Akademii Medycznej we Wrocławiu. Posiada specjalizację z zakresu Stomatologii Ogólnej oraz Ortodoncji.

Do 2001 roku pracował w Katedrze i Zakładzie Ortodoncji AM we Wrocławiu. Od wielu lat prowadzi specjalistyczną praktykę ortodontyczną.
Jest członkiem PTO oraz Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego.
Autor wielu publikacji i wystąpień na zjazdach ortodontycznych.
Od 2002 roku prowadzi kursy dla lekarzy specjalistów.

DR JOLANTA JARKA

DR JOLANTA JARKA

Jolanta Jarka dyplom lekarza dentysty otrzymała w 1980 rok na AM we Wrocławiu a specjalistą ortodontą jest od 1997 roku. Wieloletnia przewodnicząca Opolskiego Koła Regionalnego PTO, Organizator VIII Zjazdu PTO w Opolu oraz wielu szkoleń i konferencji, często o charakterze interdyscyplinarnym. W swoim dorobku ma też liczne wystąpienia.

Wspólnie z synem, Adamem Angermanem, również specjalistą ortodontą (dyplom 2012 AM Wrocław), kierują wielostanowiskową kliniką ortodontyczną, w której nie tylko leczeni sią pacjenci, ale też prowadzona jest działalność dydaktyczna, badawczo-rozwojowa i naukowa. W ich dorobku znalazły się wspólne publikacje książkowe oraz w Forum Ortodontycznym.

DR Angerman

DR ADAM ANGERMAN

Dr Adam Angerman korzysta z szerokiego zasobu jakim dysponuje współczesna ortodoncja począwszy od analizy przypadków jak i proponowanych metod leczenia do wyboru stosowanych narzędzi. Tak samo ważne miejsce zajmuje w nim wczesna interwencja, leczenie interceptywne jak i leczenie po ukończonym rozwoju pacjenta, leczenie ortognatyczne i ortodontyczne przedprotetyczne w ścisłej współpracy z lekarzami innych specjalności. Stosuje aparaty ortopedyczne, zakotwienie szkieletowe, aparaty stałe oraz nakładki.

DOLIŃSKI ZDJĘCIE 2025

DR JAROSŁAW DOLIŃSKI

W 2002 ukończył studia medyczne na Oddziale Stomatologicznym Wydziału Lekarskiego Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu. W 2005 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk medycznych w zakresie stomatologii. W 2009 roku zakończył specjalizację oraz uzyskał tytuł specjalisty ortodonty. W 2025 roku uzyskał umiejętność w dziedzinie implantologii stomatologicznej. Uczestnik licznych kursów i konferencji, członek Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego, Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego i Amerykańskiego Towarzystwa Ortodontycznego. Doskonali swoje umiejętności głównie w kierunku leczenia interdyscyplinarnego oraz leczenia wad klasy II.

DODATKOWE INFORMACJE

Hotel Crowne Plaza the Hub
Rondo Ignacego Daszyńskiego 2
02-843 Warszawa

Copyright 2018 AO East Europe. All rights reserved