MOŻLIWOŚCI I OGRANICZENIA W LECZENIU KAMUFLAŻOWYM WAD KLASY II
DO KURSU POZOSTAŁO:
DATA:
19 PAŹDZIERNIKA 2024
CENA:
1200 PLN
MIEJSCE:
KATOWICE
TEMAT
Algorytmy periodontologiczne u pacjentów leczonych ortodontycznie
- Diagnostyka w zakresie nieprawidłowości śluzówkowo-dziąsłowych
- Periodontologiczne przygotowanie pacjenta do leczenia ortodontycznego
- Zakres współpracy periodontologiczno-ortodontycznej
- Leczenie powikłań po leczeniu ortodontycznym
1. Metody diagnostyczne w zaburzeniach śluzówkowo-dziąsłowych przed leczeniem ortodontycznym. Pomiar grubości i szerokości dziąsła związanego, ocena recesji dziąsłowych wg klasyfikacji Millera i Cairo-parametrów RD, RW.
2. Ocena nieprawidłowości w zakresie przyczepów wędzidełek.
3. Omówienie czynników ryzyka predysponujących do powstania powikłań po leczeniu ortodontycznym.
4. Omówienie algorytmu postępowania periodontologiczno-ortodontycznego w zależności od fenotypu dziąsła.
5. Omówienie wpływu wad zgryzu na powstanie recesji. Dostosowanie zakresu sił ortodontycznych w zależności od warunków śluzówkowo-kostnych. Powikłania w zakresie tkanek miękkich po leczeniu ortodontycznym w zależności od rodzaju wady zgryzu.
AGENDA
9:00 – 9:30 | Rejestracja i powitanie uczestników |
9.30 – 11.00 | Anatomia i histologia tkanek przyzębia. Diagnostyka w zakresie tkanek miękkich i twardych oraz określenie ryzyka powikłań po leczeniu ortodontycznym |
11.00 – 11.20 | Przerwa kawowa |
11.20 – 13.00 | Leczenie ortodontyczne a nieprawidłowości śluzówkowo-dziąsłowo-kostne. Algorytm postepowania ortodontyczno-periodontologicznego |
13.00 – 14.00 | Lunch |
14.00 – 15.30 | Wady zgryzu predysponujące do powstania recesji dziąsłowych |
15.30 – 15.50 | Przerwa kawowa |
15.50 – 17.30 | Prezentacja przypadków pacjentów leczonych interdyscyplinarnie (zdjęcia, filmy) |
17.30 – 18:00 | Dyskusja i wręczenie certyfikatów |
WYKŁADOWCY
DR N. MED. MARTA CIEŚLIK-WEGEMUND - specjalista periodontolog
Ukończyła studia w 2002 roku na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Staż podyplomowy Odbyła w Specjalistycznej Lecznicy Stomatologicznej SUM w Bytomiu. Od 2006 roku jest pracownikiem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego na stanowisku asystenta w Zakładzie Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej Katedry Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją w Zabrzu. W 2010 roku uzyskała tytuł specjalisty periodontologa. Publikuje prace w czasopismach polskich i zagranicznych oraz bierze czynny udział w konferencjach krajowych i międzynarodowych. Prowadzi szkolenia teoretyczne i praktyczne z zakresu leczenia powikłań okołoimplantacyjnych jak również z zakresu zarządzania tkankami miękkimi. Głównymi obszarami jej zainteresowań są: leczenie chirurgiczne nieprawidłowości śluzówkowo-dziąsłowych, chirurgiczne i niechirurgiczne leczenie chorób przyzębia, przygotowanie periodontologiczne pacjenta przed leczeniem ortodontycznym jak również leczenie powikłań, leczenie zapaleń tkanek wokół implantów, leczenie interdyscyplinarne. W trakcie doktoratu z zakresu leczenia recesji przyzębnych z wykorzystaniem techniki tunelowej.
DR N. MED. MAGDALENA KUBICKA-MUSIAŁ - specjalista periodontolog
Ukończyła studia w 1993 r. na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Od 1994 r. pracuje w Zakładzie Periodontologii i Chorób Błony Śluzowej Jamy Ustnej ŚUM w Zabrzu na stanowisku adiunkta. W roku 1996 zdała egzamin specjalizacyjny I stopnia z zakresu stomatologii ogólnej w roku 1996 zdała egzamin specjalistyczny z periodontologii. W roku 2000 otrzymała tytuł doktora nauk medycznych. Od 2009 roku pełni funkcję kierownika Poradni Stomatologicznej, Zachowawczej i Chorób Przyzębia Akademickiego Centrum Specjalistycznego ŚUM w Zabrzu. Publikuje prace w czasopismach polskich i zagranicznych, bierze czynny udział w konferencjach i zjazdach krajowych oraz międzynarodowych.
DR N. MED. STANISŁAW MUSIAŁ - specjalista ortodonta
Ukończył studia na Wydziale Lekarsko-Dentystycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w roku 1993. W roku 1996 zdał egzamin specjalizacyjny I stopnia z zakresu stomatologii ogólnej I stopnia. W 2003 zdał egzamin specjalizacyjny z ortodoncji. W dniu 25 października 2016 r. Stanisław Musiał obronił pracę doktorską pt. „Zmiana nachylenia kłów stałych szczęki w wieku rozwojowym u pacjentów poradni ortodontycznej”. Uzyskał tym samym tytuł doktora nauk medycznych. Publikuje prace w czasopismach polskich, bierze czynny udział w konferencjach i zjazdach krajowych oraz międzynarodowych.